פרק 3 – היבטים ישומיים

שלום חברים יקרים,

ממשיכים עם פרק 3 של "העולם המופלא".

בפרק 1  של הסדרה חלקתי אתכם את סיפורי האישי ואת התחברותי לדרך האינדיאנית. בפרק 2 שאחריו, ערכנו הכרות קצרה עם עולמם של האינדיאנים ועם מקור הידע עליו מבוססים הקלפים. בפרק 3, הנוכחי, אציג בפניכם את ערכת הקלפים ואת שימושיה היישומיים והייעודיים השונים. בפרק 4 ובפרק 5, אכתוב בפירוט על פריסת חיות הטוטם שהינה הפריסה המשמעותית ביותר בעבודה עם הקלפים.

מזכירה לכם לקרוא את הפוסט תוך שמיעת המוזיקה המצורפת שכן, היא מהווה חלק בלתי נפרד ובעל משמעות מהתוכן הכתוב. …ויסלחו לי האינדיאנים כי היום, הרגשתי צורך לצרף דווקא שיר, כשלכאורה לא ממש קשור לתוכן הפוסט… אבל כאמור זה רק לכאורה.

מדובר בשיר  " I just called to say I love you "שבא להזכיר לכולנו…שבין כל המלחמות, העיסוקים, התהליכים, העיבודים והמרוץ למיליון J ישנה מהות שבל לנו לשכוח ולו לרגע אחד את קיומה. המילה הזו…אתם יודעים…המהות האחת העליונה והחשובה כל כך שנמצאת בכל מקום ובבסיסם של כל הדברים – מתחת, מעל, בתוך, מסביב…ולפני הכול… וקוראים לה אהבה!!!  וזו המהות הבלעדית והדינאמיקה המרכזית שצריכה לשרות ולהתחולל בתוכנו ובין כולנו תמיד!

 

 

ועכשיו…ומתוך המקום הזה של אהבה צרופה ממשיכים בלמידה…

 

****************************

 ערכת הקלפים – נעים להכיר!

 

3949037118_1c3bb12180

ומי בקלפים?

ערכת הקלפים, שפיתחו ג'יימי סאמס ודיוויד קרסון, כוללת  52 קלפים של חיות. על כל קלף מופיעה חיה המסמלת אוסף של איכויות, היבטים ומאפיינים של אנרגיית ריפוי מסוימת. היבטי ומאפייני החיות מבוססים על התנהגותן בטבע כמו גם על אגדות ואמונות שמקורן בתרבות האינדיאנית.  כדי לשמור על פשטות בהעברת החומרים לעולם המערבי מלמדת כל חיה שיעור מרכזי אחד בלבד. במציאות, יכולה כל חיה בטבע ללמד שיעורים רבים.

 

images

 

הערכה כוללת חיות כמו: עיט, נץ, אייל, סנאי, אנטילופה, גירית, צבי, פרפר, אופוסום, יגואר, עכביש, פומה, ליוויתן, דוב, נחש, לטאה, לוטרה, צב, מוס, כלב, זאב, עורב אפור ושחור, בופאלו, דולפין ועוד ….(פירוט הכולל הסבר מסודר ומעמיק על הקלפים ניתן למצוא בספרם של ג'ימי סאמס ודייויד קרסון "קלפי סגולה" המצורף לערכת הקלפים).

יצוין כי בנוסף ל – 52 קלפי החיות יש בחפיסה עוד 9 קלפים ריקים שלתוכם יכול כל אחד להוסיף חיות אשר אליהן הוא חש קירבה והן  אינן מופיעות בחפיסה. לקלפים הריקים יש שימושים נוספים שלא ידונו בפוסט זה.

****************************

מדוע נקראים הקלפים  "cards "medicine (קלפי סגולה)?

מקור שמם של הקלפים הינו בשורש ר.פ.א ובמילה רפואה ("Medicine")  בגרסה העברית תורגמה המילה "Medicine" ל"סגולה". ייעודם של הקלפים טמון בשמם…והוא להביא ריפוי!

כדי  להבין את המושג  "Medicine", כפי שמבינים אותו האינדיאנים, יש להתבונן בו ולהגדירו בראייה רחבה ושונה מזו אותה אנו מכירים. לפי הפילוסופיה האינדיאנית, מתכוונת המילה "סגולה" לכל מה שנמצא בפוטנציאל לשפר את הקשר שבין האדם לבין ה"מסתוריות הגדולה" וכל היצורים החיים (ה"מסתוריות הגדולה" על פי האינדיאנים הינו הכוח העליון המכיל בתוכו גם את ה"רוח הגדולה" שהיא הכוח היוצר ביקום).

כוונה זו של סגולות המרפא שבקלפים כוללת את ריפויים של כל הגופים שלנו – הפיזי, המנטאלי והרוחני  – ומגלמת בתוכה גם את כל מה שמביא איתו עוצמה אישית, כוח והבנה מתוך מטרה ליצור התפתחות, צמיחה וחיוניות. מדובר כאן בתפישת עולם של דרך חיים חובקת כל שמשמעותה היא צעידה על פני האדמה בהרמוניה מושלמת עם היקום כולו.

בעלי החיים שבטבע מפגינים ומגלמים דפוסי התנהגות אשר מייצגים מסרי ריפוי לכל מי שפתוח ומוכן  להתבונן בשיעורים שהם מביאים לחיינו וללמוד מהם. עוצמת הלימוד והריפוי נמצאת בחכמה ובהבנה שלכל אחד בעולם יש תפקיד כמו גם בעובדה שעלינו לכבד כל יצור חי כמורה שלנו. השיעורים הללו  הם נצחיים ויימשכו עד עולם. כל עוד אנו חיים אנו לומדים וצומחים. כשתם הלימוד זה גם סופם של החיים!!!

 

****************************

היבטים יישומיים בעבודה עם הקלפים

בפוסט הקודם (פרק 2) נדון הקשר הבלתי אמצעי שהתקיים, בתקופות קדומות, בין האדם ובין עולם הטבע. סופר בו על מיתוסים המתארים תקופות ומקומות שבהם לא היו גבולות בין בני האדם ובעלי החיים. בני האדם חיו בשלום עם החיות, תקשרו איתן ולמדו את שפתן.

האינדיאנים האמינו כי אנו בני האדם יכולים ללמוד המון מעולם החיות משום שהוא מצביע על הפוטנציאל הטמון בתוכנו. למשל, ישנן חיות אשר מומחיות בהישרדות ובהסתגלות ואנו יכולים ללמוד מכישוריהן. חיות אחרות ניחנו בסגולות של התבוננות, תכנון אסטרטגי, בנייה, בחירה, התמדה, חלימה, יושרה, חוש הומור, לידה מחדש, ניהול  ומנהיגות. חיות נוספות מלמדות אותנו נושאים כמו: הערכה וקבלה עצמית, יצירת איזון בחיינו, על אמנות הסבלנות, על דרך העוצמה שבניהול מושכל של מסע חיינו… ועוד ועוד. זהו עולם עשיר, מאין כמוהו, וכל חיה מהווה שער לעולם יוצא מהכלל של רוח האדם.

content_s

על הבסיס הזה אנו משתמשים היום בידע, במאפיינים ובסגולות החיות בעבודה עם הקלפים. קלפי החיות מסייעים לנו לערוך מסע אישי להכרת מהותנו הפנימית. הם משקפים לנו את האיכויות והכישורים הגלומים בכל אחד ואחת מאתנו (חלקם מוכרים וידועים לנו וחלקם רק ברמה של פוטנציאלים אפשריים)  ומדריכים אותנו כיצד להוציאם לאור ולממשם בפועל.

הקלפים מציגים לנו תמונה ברורה לגבי כל נושא, מבהירים לנו את היעוד והפוטנציאל האישי שלנו, מסייעים לנו בבניית החזון ומסייעים לנו לראות ולהגדיר את השלבים ואת אבני הדרך במסענו להגשמתו. כמו כן, הם מביאים עבורנו מידע רלבנטי וגבוה אשר מסייע ומספק לנו הבנה בנוגע לכל תחום שבו הדברים אינם זורמים ומתקדמים בהתאם לצפיותינו ושאיפותינו. מדובר כאן למעשה בדרך של התנסות והקשבה פנימה המאפשרת לנו להתבונן, לנתח וליצור הבנות אישיות מתוך מקום של חיבוק עצמי וקבלה.

מכל האמור לעיל, אם שמתם לב, עולה כי מדובר בכלי יישומי לגמרי! בו ניתן להיעזר בעבודה ייעוצית וטיפולית. אני אישית עושה בו שימוש רב בעבודתי כמלווה ומאמנת אנשים בתחומים שונים. לטעמי ולמיטב ניסיוני, השימוש בקלפים עושה נפלאות בעבודת ההתפתחות והצמיחה של כל אדם אשר פתוח ומוכן להתחבר לידע הגלום בהם ולקשרו למציאות חייו.

מדובר בכלי עוצמתי מאד שבכוחו לחבר גם את האנשים הסקפטיים ביותר לעצמם ולדרכם, להחזיר אותם לקסמי ילדותם ולעורר בהם את האמונה בניסים, צירופי מקרים,הזדמנויות וכמובן הגשמת חלומות.  והרי זו מהות החיים בעיני – לחלום, לזהות הזדמנויות ראויות ולהגשים את החלומות בדרכנו לחיים עשירים, בריאים ומספקים של  מיצוי הפוטנציאל האישי.

זוהי  גם בדיוק גם מהות עבודתו של המאמן/ת – לסייע לאנשים להעפיל ולהגיע למקומות האלה…לנקודות מיצוי הפוטנציאל האישי …לנקודות שיא ההצלחה בחייהם!

אני יכולה להעיד מניסיוני האישי שכאשר אני עושה את החיבור בין כלי זה (עולם החיות) לבין תורת האימון התוצאתי המבוססת על מודלים רציונאליים וניהוליים קורים קסמים והכול הופך לאפשרי.

Dollarphotoclub_73456080_s

****************************

 כיצד נעזרים בקלפים? (שיטות עבודה)

בעזרת הקלפים ניתן לבצע פריסות שונות כדי לקבל תשובות לשאלות מגוונות בנושאים שונים.

דוגמא אחת היא  "פריסת הנתיב" (path way) שמטרתה לתת לאדם מידע כולל על הדרך שלו במסע החיים. היא כוללת 7 קלפים ולכל אחד משמעות לפי סדר שליפתו מהחפיסה. להלן פירוט.

מאפייני העבר של השואל/ת.

מצב קיים – הווה.

הפוטנציאל העתידי.

למידה ואתגרים שעימם הוא/היא מתמודד/ת בזמן הנוכחי בחייו.

שיעורים שהסתיימו ואתגרים עימם התמודד/ה השואל/ת בעבר והושלמו.

דברים הפועלים לטובת השואל/ת (מסייעים, מטעינים ומחזקים),

גורמים הפועלים נגד השואל/ת (עוצרים, מעכבים, חוסמים).

דרך פריסה זו יכול כל אחד לראות ולהבין את דרכו בהווה, את ה"מקומות" בהם כבר היה, את ה"מקומות" אליהם הוא צועד ואת האתגרים והיעדים שכבר השלים.

פריסות נוספות אפשריות הן:

פריסת גלגל הסגולות,

פריסת משכן השמש,

פריסת משכן הירח,

פריסת הפרפר,

פריסת אבא שמיים/ אמא אדמה.

לכל פריסה כזו יש מטרה ייעודית (פירוט על הפריסות ניתן למצוא בספר "קלפי סגולה" עמודים 27-34).

indian_cards

 

בנוסף לפריסות הללו, אותן אפשר לבצע בנקודות זמן שונות במהלך החיים, ניתן ומומלץ לפרוס בעזרת הקלפים מפת טוטם אישית . זו מפה אותה פותחים רק פעם בחיים ומכאן חשיבותה ומשמעותה.

אסביר למה הכוונה במילה "טוטם".

Dollarphotoclub_53399157_s

'טוטם'  – הוא סמל אינדיאני המייצג מהויות מעולם החי. טוטם של חיה למשל, מייצג את תכונות והיבטי החיה עצמה, את רוחה ואת עוצמתה. האינדיאנים מאמינים כי לכל אדם יש תשע חיות טוטם המלוות אותו מרגע לידתו בין אם הוא מודע להן ובין אם לאו. חיות אלה מדריכות אותו במשך כל ימי חייו ומייצגות סגולות ומאפיינים שלו בתחומים ובמצבים שונים בחיים. הן מלמדות אותו על עצמו, על היכולות והעוצמות החבויות בו, כמו גם על חסמי הצלחה ועל האתגרים המרכזיים עימם עליו להתמודד במסע חייו. חיות הטוטם יכולות לחזק, להגן, לרפא, לתת השראה ולסייע לאדם בצמיחתו האישית ובהגשמת ייעודו ומטרותיו.

לפי תפישתי וניסיוני האישי, בעבודה עם הקלפים ובשילובם עם הכלים והתהליכים של האימון התוצאתי, מפת הטוטם האישית  מהווה מעין "צילום רנטגן פנימי" מדויק ביותר של האדם (גם ברמת פוטנציאל). לפיכך, היכרות של כל אחד עם תשע החיות המלוות שלו מסייעת לו להבין טוב יותר את עצמו ולפעול למיקסום כישרונותיו ועוצמותיו כמו גם להיות מודע ולהתמודד עם הדפוסים והנושאים החוסמים אותו בדרכו למימוש עצמי.

על מפת הטוטם אכתוב בהרחבה בפוסטים הבאים (העולם המופלא פרק 4 ופרק 5).

 

©כל הזכויות שמורות לד"ר מיכל אדמתי©

 * מכיוון שמקורו של בלוג זה הוא ב "דה מרקר קפה", שמרתי את המשובים לפוסטים שכתבתי שם כדי שתהיה לי ולחברים מזכרת. תוכלו לקרוא אותם בלינק הזה וכמובן להוסיף את המשוב שלכם ממש כאן למטה!

תגובות

תגובות

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.